A kontinentális klíma előnye, hogy az évszakok váltakozása mindig újabb lehetőségeket tartogat a mindennapok számára, az éghajlat más-más időjárási, hőmérsékleti tényezőinek köszönhetően egész év folyamán változatos életmódot tesz lehetővé. Tavasszal jólesik kirándulni a gyengéden sütő nap sugarai által épphogy csak felmelegedő időben.
Nyáron a tomboló kánikulában inkább a vízpart felé vesszük az irányt, ősszel viszont a hőség elmúltával ismét kellemes sétákat lehet tenni a természetben, megfigyelve annak ezer színben pompázó csodáit. Egy őszi séta a színes lombkoronájú erdőben valóságos esztétikai élményt nyújt. Távol a város zajától elménk megpihen, érzékeink felébrednek, hangok, illatok, látvány vesz körül bennünket. A séta során szinte újjászületünk, és készen állunk egy-egy új ötlet megvalósítására. Egyik ilyen erdei séta során ötlött fel bennem a gondolat, hogy hogyan lehetne ötvözni a színeket és illatokat oly módon, hogy haza is tudjam vinni őket. Színek, illatok – erről a kombinációról egy színes szappan jutott az eszembe.
Ahogy hazaértem, kutatni kezdtem szappankészítés témában az interneten. A keresgélés során egy budapesti cég honlapjára bukkantam, akik többféle alapanyagot árulnak házi készítésű kozmetikumok, többek között szappanok, fürdősók, fürdőbombák, fürdőhabok készítéséhez, de ezen kívül gyertyák és illatosítók hozzávalóit is megtaláljuk az oldalukon.
A cég neve Pipere Porta. Engem a szappankészítés érdekelt abban a pillanatban és nagy örömömre találtam róla egy tizenkét perces oktatóvideót a honlapon, ahol lépésről lépésre elmagyarázzák, illusztráció kíséretében, hogyan kell házilag szappant készíteni.
A videó nem túl hosszú, az információtartalma így könnyen feldolgozható. A rövid felvétel, amely bemutatja a receptet: az alapanyagokat, a megfelelő mennyiségeket, a massza előállítását lépésről lépésre, kiegészítve a tapasztalattal rendelkező készítő jó tanácsaival végig tökéletesen érthető és követhető. Az alapmassza elkészítése után lehet tetszés szerint hozzáadni a színezőket és az illatokat. Majd a színes, illatos masszát a nekünk tetsző és megfelelő öntőformába öntjük, és a megszilárdulási idő elteltével kész a házilag kreált szappan.
Az alapanyagok a Pipere Porta oldaláról rendelhetők, hatalmas színező és illatválasztékkal szolgálnak, így mindenki megtalálhatja magának azt, ami számára a legkedvesebb. Ha a fő kategóriák legördülő listájában a Szappan készítés alapanyagai elnevezésű menüpontot lenyitjuk, akkor eljuthatunk a színezőkig.
Itt kozmetikai színezők, glitterek és mica porok közül lehet válogatni. A kozmetikai színezők gyártója külön kiemeli, hogy állatokon nem végeznek kísérleteket a termékeik előállítása során, és gyermekekkel sem dolgoztatnak. Lehet, hogy elsőre ez egy kicsit furának tűnik, de sajnos megvan a valóságalapja és háttere ezeknek a kijelentéseknek.
A színezők természetesen többféle színben érhetők el. A glitterek kissé csillogó hatást adnak és találtam is egy számomra megfelelő barnás árnyalatot, ami az őszi erdő színeit hozta vissza számomra.
A harmadik választási lehetőség a mica porok világát tárja elénk, Ezek csillámpalából és fémoxidok keverékéből tevődnek össze. Az elnevezés onnan ered, hogy a csillámpalát nevezik más néven mica palának is, 1kg szappanmasszához kb. 5g-ot kell hozzáadni. Mintás szappan esetében csak felét vagy harmadát ajánlatos felhasználni.
Azt tanácsolják, hogy olajban elkeverve használjuk szappankészítéshez és felhívják a figyelmet, hogy a termék elkészülése után a színezők elveszítik az eredeti csillogásukat. Viszont, amennyiben köröm díszítésére használja fel valaki, akkor megőrzik csillámló tulajdonságukat. Több célra is felhasználhatók a szappangyártáson túl, pl. kozmetikumok, fürdősók, samponok, balzsamok, ajakápolók, krémek készítéséhez is. A felhasználásuknak csak a képzelet szabhat határokat.
A bolt honlapján elérhető minden információ a céggel és a rendelési folyamattal kapcsolatban: postacím, e-mail-cím, telefonszám, számlaszám. A rendelés egy fiók létrehozásával kezdődik, majd a termékek kiválogatása után választható a fizetési mód, ami lehet kártyás, utalás vagy bizonyos összeget meghaladó rendelés esetén utánvét. Az átvétel módja egyéni igényekhez igazodik, aki szereti a személyes találkozást a termék forgalmazójával, az ellátogathat a boltba, aki inkább a személytelenebb formát kedveli az rendelését kérheti automatába is.
Aki még mélyebbre szeretne merülni a színezők világában, annak lehetősége nyílik erre, ha elolvassa az oldal blogbejegyzései között található rövid összefoglalót. Az ismertető az egyes színezők tulajdonságainak bemutatásával kezdődik, majd arról szól, hogy milyen technikák – hideg vagy meleg eljárások – során és termékek esetén ajánlják pl. a mica porokat.
Majd áttérnek a glicerines színezőkre, amelyeknek nincs allergén hatásuk, elsősorban az olvasztott és kevert szappanokba ajánlják, de némelyikük a hideg technikával előállított szappan esetében is jól viselkedik. Pár szót ejtenek még a gyertyaszínezőkről, amik valójában ugyanazok a színezők, csak más termék előállításában használják őket.
A hosszas tájékozódást követően úgy döntöttem, ha már a szappankészítési kaland egy erdei sétával indult, akkor budapesti lakos lévén, nem sajnálok egy kis időt rászánni arra sem, hogy személyesen sétáljak el a boltba.
A cím szerepelt a honlapon, megkerestem a térképen és másnap a megadott nyitva tartási időben elsétáltam az alapanyagokat kínáló bolthoz. Szerettem volna személyesen is megnézni a termékeket és az ott dolgozó, kézműves témában jártasabb személytől felvilágosítást kapni a véleménye szerint legmegfelelőbb alapanyagokról, amivel egy kezdő szappankészítő első próbálkozása sikerélménnyel zárulhat, és nem teljesen megy el a kedve a tevékenységtől.
A boltban dolgozó eladó nagyon készségesen adott tanácsot, ajánlást és segítségével sikerült kiválasztani az összetevőket. Az új szerzeményekkel a táskámban elégedetten sétáltam hazafelé, majd az oktatóvideó ismételt megtekintése után nekikezdtem életem első szappanának elkészítéséhez.
Követtem a videóban szereplő lépéseket, hozzáadtam a megfelelő vajakat és olajokat és sztearinsavat. Összemelegítettem őket, majd visszahűtöttem, hozzáadtam a lúgot és a többi szükséges kiegészítő anyagot, majd a kiválasztott színezőt, ami reményeim szerint majd visszahozza számomra az őszi erdő színeit: burgundi, citromsárga, narancssárga, és az illatolajat, amit a kereskedő segítségével választottam ki, hogy passzoljon a várt élmény előidézéséhez.
Így került bele erdei szamóca, fenyőméz és egy csepp gesztenyeméz illat is. Az alapanyagok összekeverését követően a masszát öntőformába töltöttem. Ez egy csavarokkal megerősített hasáb formájú sablon. A folyékony massza megszilárdulás után felveszi ennek a sablonnak az alakját.
Ha különböző színt tartalmazó végterméket szeretnénk, amelyben az összes szín megjelenik valamilyen formában, akkor az alapmasszát a színeknek megfelelő számú edénybe kell szétosztani és mindegyik adagot külön-külön megszínezni, majd a színezett anyagot rétegekben önteni bele az öntőformába.
A végén egy kis pálcikaszerű eszköz segítségével az egészet még meg lehet cirógatni a szivárványos hatás elérése érdekében. Amint a nyers massza elkészült, mehetett a sütőbe száradásra. Nem kellett túl nagy hőfokot beállítani, mert nem sütni csak szárítani szerettem volna, ezért az 50 °C-ra állítottam a sütőt az utasítások szerint. A megfelelő időtartamot követően a sablon csavarjainak meglazításával eltávolítottam az öntőformát a már kész szilárd szappanról és láss csodát, előttem állt az első, önállóan készített szappanom az őszi erdő minden színében és illatában pompázva.